« Ožujak 2024 »

8. DOMOLJUBNI KONCERT "Vukovaru i Škabrnji u čast!"
Autor: Ivona Šimunović Lukić, 26. 11. 2019.

Prenosimo u cijelosti tekst OŠ Lučko koju su posjetili učenici naše škole.

"Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje 1991. svečano smo obilježili  8. Domoljubnim koncertom „Vukovaru i Škabrnji u čast“.

Naše misli i molitve bile su sa svim poginulim i umrlim hrvatskim braniteljima, hrvatskim ratnim vojnim invalidima, civilnim žrtvama rata i svim obiteljima koje su u Domovinskom ratu izgubile svoje najbliže. Nikada nećemo zaboraviti njihovu žrtvu!

Na početku svečanosti pozdravili smo našu domovinu Hrvatsku – himnu „Lijepa naša domovino“ otpjevao je naš školski zbor zajedno s gostima iz Knina, pjevačkim zborom Osnovne škole dr. Franje Tuđmana. Minutom šutnje odali smo počast svima onima koji su položili živote za slobodu grada Vukovara i za slobodu naše hrvatske domovine. Za sve poginule i nestale u Domovinskom ratu svijeću je zapalio Luka Panković, sin našega vukovarskog branitelja Zlatka Pankovića, dok je „Mirozov“ odsvirao Noa Šekoranja. Naš školski zbor otpjevao je „Moju domovinu“ i „Život svoj prikazujemo Bogu“ pod ravnanjem profesorice Snježane Kovač.

Iznimno smo sretni što smo mogli ugostiti učenike Osnovne škole dr. Franje Tuđmana iz kraljevskoga grada Knina! Uveličali su naš koncert domoljubnim pjesmama: „Mojoj zemlji Hrvatskoj“, „Ne dirajte mi ravnicu“ i „Zemlja dide mog“ pod ravnanjem profesorice Jelene Kero. U pratnji je stigla i njihova ravnateljica Marija Mijač. Gromoglasnim pljeskom zahvalili smo im na dolasku!

Prigodnim riječima obratio nam se ravnatelj Pavo Šimović. Naglasio je žrtvu koju su ugradili naši vukovarski branitelji u temelje naše domovine, a Knin istaknuo kao simbol hrvatske opstojnosti i pobjede. Posebno je izdvojio važnost hrabrih odluka koje je donosio prvi hrvatski predsjednik dr. Franjo Tuđman, koje su dovele do današnje slobode koju imamo, a potom je izrazio vječnu slavu i hvalu svim žrtvama Domovinskog rata.

Naš župnik velečasni Dubravko Škrlin Hren istaknuo je kako se na današnji dan miješaju osjećaji ponosa i zahvale, ali i tuge koja se ipak pretvara u nadu. Izrazio je važnost zahvaljivanja Bogu za domovinu koju imamo, a zatim smo se kratkom molitvom prisjetili svih žrtava Domovinskog rata.

Na kraju svečanosti pridružili su se članovi KUD-a „Sijač“ iz Lučkog i KUD-a „Kraluš“ iz Stupnika te zajedno s našim zborom i zborom iz Knina odali posebnu počast našoj domovini pjesmom „Bože, čuvaj Hrvatsku“.

Tijekom svečanosti krasnoslove pjesama Antuna Gustava Matoša te kninskoga pjesnika i branitelja Ante Nadomira Tadića Šutre izvodili su Magdalena Klišanin, Jana Japjec, Kristijan Šimović i Mia Horvatinec. Svečanost su vodile Lorena Bjelajac i Marija Cvitković.

Ispred škole zapaljeni su lampaši u spomen svim žrtvama grada Vukovara i Škabrnje."

Izvor:http://os-lucko.skole.hr/