2012-12-12 18:19:48 BookCrossing u Hrvatskoj
BookCrossing je virtualni pokret nastao u Sjedinjenim Američkim Državama 2001. godine, kada je pokrenuta internetska stranica http://www.bookcrossing.com/. Načelo mu je da knjige moraju biti slobodne, a ne zarobljene na policama. Poklonici ovog pokreta diljem svijeta ostavljaju knjige koje prolaznici mogu ponijeti, pročitati, a onda negdje ostaviti za novog čitatelja.
Pravila BookCrossinga: u knjižnici se nalaze posebno označena mjesta na kojima korisnici, ali i cjelokupna zainteresirana javnost, mogu ostavljati knjige koje žele podijeliti s drugima te, također, uzeti neke knjige koje bi i sami voljeli pročitati vlasnik knjige u knjigu lijepi naljepnicu koja je dostupna na postoljima, čime potvrđuje da knjiga ulazi u BookCrossing nakon čitanja knjiga se vraća u knjižnicu na mjesto označeno kao mjesto razmjene ili se prosljeđuje dalje nekomu koji bi je volio pročitati.
U Hrvatskoj je projekt predstavila Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu u sklopu Tjedna razmjene knjiga/BookCrossing Week, u travnju 2011. godine. Nakon uvođenja BookCrossinga u sveučilišne knjižnice diljem Hrvatske, NSK nastavlja raditi na promidžbi programa BookCrossing - pod geslom "knjige moraju biti slobodne". Program je ušao u sljedeću fazu pod nazivom BookCrossing za sve, što podrazumijeva postavljanje mjesta za razmjenu knjiga na javne površine: trgove, ulice, željezničke kolodvore, kulturne centre i sl. U ovu svojevrsnu "svjetsku knjižnicu bez upisa i članarine" svojim aktivnim sudjelovanjem se mogu uključiti svi zainteresirani građani, donijeti knjigu na neko od BookCrossing mjesta, te na taj način pomoći razvijanju vlastitih kvaliteta te društva u kojemu žive.
|
O.Š. dr. Franje Tuđmana |