2018-02-28 19:46:53

DAN RUŽIČASTIH MAJICA U OŠ DR. FRANJE TUĐMANA

U Hrvatskoj se, petu godinu za redom, posljednje srijede u veljači, obilježava Dan ružičastih majica. Dan ružičastih majica je poznatiji kao Pink Shirt Day i predstavlja program prevencije vršnjačkog nasilja. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio 2007. godine  u jednoj školi u Kanadi.

Nastavak teksta i fotografije slijede pod OPŠIRNIJE.

Naime, dječak koji je došao u školu u ružičastoj majici, u znak podrške svojoj oboljeloj majci, postao je žrtva nasilja. Njegovi školski kolege u znak podrške također su odjenuli ružičaste majice koje su postale globalno prepoznatljiv simbol inicijative.

I učenici Osnovne škole dr. Franje Tuđmana u Kninu su se pod vodstvom profesorice  Dragice Rončević pridružili obilježavanju Dana ružičastih majica. U školi su učenici nosili prigodne ružičaste majice. Osim toga učenici 6.b, 6.c i 7.b su uložili dosta vremena i truda u kreativnim radionicama u kojima su napravili prigodne materijale koje su rasporedili po školi. Na malim ružičastim majicama ispisane su pozitivne poruke o prijateljstvu i sreći s jasnom porukom da škola, niti bilo koje drugo područje nije mjesto za nasilje. Nasilju među vršnjacima treba jasno i glasno reći stop.

Djeca su izložena svakodnevnom fizičkom  i verbalnom nasilju u svim okruženjima. Nasilje među mladima uključuje širok spektar neprihvatljivog ponašanja među djecom - od nazivanja pogrdnim imenima, prijetnji, ogovaranja, ignoriranja, omalovažavanja pa sve do fizičkih sukoba. Mladi trebaju zapamtiti i postati svjesni da ako riječi bole, nije smiješno i da riječi ostavljaju trag, ali mi odlučjemo kakav. Među mladima je osobito zabrinjavajuće nasilništvo ili tzv. bullying, a radi se o obliku agresivnog ponašanja, koje obično traje duže vrijeme te je opetovano usmjereno na istu osobu, od strane jednog ili više učenika (jači protiv slabijeg ili grupa protiv pojedinca).

 

Što učiniti ako si žrtva ili svjedok nasilja:

• Ako te netko zlostavlja, nemoj šutjeti i trpjeti!

• Ostani smiren i ne pokazuj strah.

• Makni se što prije od napadača ili izazivača.

• Nikad na nasilje ne uzvraćaj nasiljem.

• Ako se bojiš, pozovi prijatelje da budu blizu tebe.

• Povjeri se odrasloj osobi – nisi ''tužibaba'' ako prijaviš nasilje.

• Upamti: nisi kriv za to što ti se događa!

• Ne daj da te nagovore da sudjeluješ u nasilju prema drugima ni kad se radi o ruganju.

• Kad vidiš zlostavljanje, odmah reci odraslima u koje imaš povjerenja.

• Ako vidiš da nekoga stalno gnjave, pokaži mu da si na njegovoj strani i sprijatelji se s njim.

 

Dragica Rončević


O.Š. dr. Franje Tuđmana