DAN SIGURNIJEG INTERNETA U 3.B RAZREDU
Autor: MILKA IVANLIĆ, 6. 2. 2019.

Povodom obilježavanja Dana sigurnijeg interneta koji se obilježava u cijelom svijetu, u veljači svake godine, učenici 3.b razreda obilježili su taj dan nizom aktivnosti.

Nastavak teksta slijedi pod OPŠIRNIJE.

Cilj provedenih aktivnosti je promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije i mobilnih uređaja.

Na početku sata odigrali smo igru s klupkom vune u kojoj su učenici međusobno dodavali jedno drugom nit vune i prenosili dogovorenu tajanstvenu riječ dok svi učenici nisu bili umreženi i povezani. Vidjeli smo da smo povezani nitima vune kao i ljudi diljem svijeta internetom i da smo prenijeli poruku putem mreže. Nakon toga uslijedio je razgovor o tome tko sve ima računalo kući , što sve vole raditi na računalu i koliko dugo borave na računalu.

Sljedeći zadatak učenici su radili u paru. Dobili su kratki tekst o računalima koji su trebali pročitati. Porazgovarali smo o tome kad su se pojavila prva računala, koje vrste računala postoje te što je računalu potrebno za rad.

Ponovili smo gdje sve možemo doznati informacije (novine, časopisi, enciklopedije, telefon, televizija, računalo…). Aktivnosti smo povezali sa nastavnim sadržajima iz hrvatskog jezika  te sam pitala učenike koje sve enciklopedije poznaju i što se sve može saznati u njima.

Učenici su trebali pronaći u enciklopediji pojam računala služeći se kazalom i abecednim redom. Pronašli smo i pročitali još neke zanimljive informacije o računalima i internetu.

Uslijedilo je rješavanje listića u kojem su učenici zaokruživali pojmove koji su im draži i gdje su učenici otkrivali pripadaju li skupini djece koja voli igru u prirodi ili za računalom. Razgovarali smo o tome slažu li se oni s objašnjenjima rezultata i koje posljedice ostavlja dugotrajni boravak za računalom na naše zdravlje. Zaključili smo da je potrebno vremenski ograničiti boravak za računalom jer se tako brinemo o vlastitom zdravlju.

Na kraju dana nas je učiteljica informatike Milka Ivanlić ugostila u informatičkoj učionici te nam objasnila na koje sve opasnosti možemo naići na mreži i na koje se načine možemo zaštititi. Ovaj zanimljiv i aktivnostima ispunjen dan učenici su završili izrađujući strip na računalu.

Antonia Cigić, učiteljica razredne nastave