PRONAĐITE NAS I NA MREŽI

EDUKATIVNO - INFORMATIVNA KAMPANJA „KNINE, EVO TI ŠPINE“
Autor: Ivona Šimunović Lukić, 27. 9. 2022.

RECITE NE JEDNOKRATNIM PLASTIČNIM BOCAMA

Do prije 50-tak godina nije bilo toliko plastičnih boca. Tada se pilo iz tetrapaka,  staklenih flašica, čaša, špina… Zbog jeftine proizvodnje i brže zarade od prodaje napitaka – plastika je postala sveprisutna i zamijenila je mnogo bolje i zdravije materijale. A to je dovelo do gomilanja štetnog otpada koji pola stoljeća masovno završava u prirodi.

Danas smo svjesni štetnosti te jednokratne plastike. Treba joj više od 500 godina  da se razgradi a pri tom truje sve oko sebe. Jer, dok se raspada na sitne čestice pojedu je životinje, ribe ali i ljudi!

Mikroplastika je ove godine pronađena i u krvi čovjeka! Znanstvenici tek istražuju i još ne znaju kakvu će to trajnu štetu napraviti ljudskome zdravlju.

ZAŠTO i ČEMU TO? PA IMAMO IZBORA!

Izbor je jednostavan.

Ne kupujmo više napitke u jednokratnim plastičnim bocama, zamijenimo ih višekratnim Kada se isprazne, u školi ćemo  na javnim špinama po Kninu utočiti besplatnu, svježu, pitku vodu.

1. Na taj način uštedjet ćemo jako puno novca! Svaki dan barem 5 kuna. Tjedno 25, mjesečno 100 kuna po učeniku! U jednoj školi poput vaše – 200 učenika može mjesečno uštedjeti 20.000 kuna!
  2. Na taj način smanjit ćemo i proizvodnju, upotrebu, prikupljanje, reciklažu plastike i onečišćenje okoliša s tim štetnim plastičnim bocama.

Jedna ŠPINA zamijeni čak milijun BOCA!!!

Dobro, ok. Iznimno, ponekad ćemo ipak morati i kupiti neki napitak u boci. Ali ćemo tu bocu kasnije staviti u spremnik za plastiku ili još bolje vratit ćemo je u trgovinu jer za istu možemo dobiti povratnu naknadu.

SMANJIMO KOLIČINU OTPADA, PLANET ZEMLJA SE GUŠI!

Strašne su slike plastike u prirodi. Rijeke nose plastičan otpad do jezera i mora. Cijeli jedan kontinent plastike pluta oceanima. Morske struje sav taj otpad drže na okupu, a plastika se samo mrvi i mrvi, usitnjava… pa je progutaju ribe, rakovi i školjke. A mi jedemo ribe, pijemo vodu i udišemo zrak…

Znanstvenici troše milijarde dolara i eura da pronađu način kako ukloniti i razgraditi to onečišćenje. Još nisu našli način.

Zato mi možemo pomoći i dati svoj doprinos smanjenju jednokratne plastike, i to, svaki put kad natočimo vodu iz ŠPINE ili ponesemo piće od kuće.

NISU SAMO BOCE, KRIVE SU I VREĆICE

Svaki dan su u upotrebi milijuni plastičnih vrećica za kupovinu koje odmah završe u okolišu. Kupimo marendu, uzmemo vrećicu. Izvadimo marendu i bacimo vrećicu! ZAŠTO? Vrećice se razgrađuju preko 100 godina a za to vrijeme stalno ispuštaju otrovne kemikalije koje dospijevaju u tlo, jezera, rijeke i oceane.

Komu to treba? Nama ne.

PLASTIKA JE ŠTETNA ZA ŽIVI SVIJET I OKOLIŠ

Mnogo je životinja uginulo zbog plastike i drugog otpada.

Dupini, kornjače i ptice zapletu se u plastiku, mreže i drugi otpad. Ne mogu se osloboditi pa uginu zbog gladi ili gušenja. Često, progutaju i komade plastike misleći da je to hrana.

Plastika ispušta i štetne kemikalije u tlo, zrak i vodu - a nitko ne može bez te tri stvari.

BEZ VODE NEMA ŽIVOTA

Voda je osnova života. Ona je potrebna svakom živom biću. Sve životinje i biljke se sastoje od vode: životinje od 75%, ribe također 75%, meduze od 99%, krumpir od 76%, jabuke od 85%, rajčice od 90%, krastavci od 95%, lubenice od 96 .

Ljudsko tijelo također se sastoji od 75% vode: novorođena beba 85% a stariji ljudi oko 50%.

Zato, kad smo žedni - pijmo vodu. Litru do dvije dnevno, a može i više.

KNINE, EVO TI ŠPINE!

Vi djeca u Kninu baš ste sretnici! Ekološka udruga „Krka“ je osmislila, a dm je odlučio da baš vaš grad dobije 5 javnih špina! Kada naučite gdje sve možete piti i točiti vodu, život će vam biti mnogo lakši, jednostavniji i jeftiniji. Može svatko od vas uštedjeti tisuće kuna i sačuvati okoliš od plastike.

Kad dođu topli dani, uzmite vaše višekratne boce i punite ih slobodno:

• kod OŠ Domovinske zahvalnosti,
  • kod OŠ dr. Franje Tuđmana,
  • kod Srednjih škola: Lovre Montija i Kralja Zvonimira,
  • u parku na trgu Oluje
  • kod sportsko-rekreativne zone Marunuša

Ako jedna špina uštedi milijun plastičnih boca, vi ćete u Kninu s 5 špina, smanjiti upotrebu 5 milijuna štetnih boca!

Ujedno i štedite vodu da se bespotrebno ne prosipa. Jer ljeta su nam sve toplija i toplija. Neki gradovi su zbog nestašice vode već zabranili zalijevanje i pranje automobila preko ljeta.

Zato budimo odgovorni i čuvajmo planet, špine, novac i zdravlje!

Edukativno-informativna kampanja „Knine, evo ti špine“ organizira se u sklopu istoimenog projekta koje provodi Ekološka udruga „Krka“ Knin uz podršku dm-a, temeljem odabira na natječaju {ZAJEDNO} za zelene ideje.

Hvala Vam na doprinosu u zaštiti okoliša!

Ivona Šimunović Lukić
10. 5. 2024. 08:36