Putopis – Putovanje u Australiju
Autor: Ita Vučković, 27. 3. 2012.

Putopis – Putovanje u Australiju smiley

Australija je država koja zauzima kontinent Australiju, otok Tasmaniju i brojne manje otoke u Indijskom i Tihom oceanu na Zemljinoj južnoj polutki. Australski domorodci Aboridžini su je nastanili prije 40 000 godina, a 1606. godine otkrili su je Nizozemci. Godine 1770. Velika Britanija ju je prisvojila kao svoju koloniju, te osnovala koloniju Novi Južni Wales u koju je slala kažnjenike. Šest australskih kolonija se 1901., 1. siječnja ujedinilo u federaciju i tako je stvoren Australski savez.

A ovako se odvijalo moje putovanje u Australiju...
Pošto je avion najbrži način do Australije, tako sam išla i ja.Već nakon 24 sata vožnje i 3 zračne luke jedva sam čekala da dođemo. I ozbiljno nije mi jasno kako netko može putovati u štiklama i minici.Takvih pimpiroza je bilo bar 50 i morale su na svakoj sigurnosnoj promjeni skinuti cipele. Kada smo sletjeli i napokon došli, jedino što sam htjela je zaspati, ali na moju žalost bilo je 8 sati ujutro, a vremenske su zone zeznuta stvar.

Prvo što sam posjetila je Sydneyski Akvarijum, a tamo me dočekala izložba lego kockica tj. zapravo skulptura načinjenih od lego kockica. U Akvarijimu su izložene većina australijskih riba i drugih podvodnih stvorenja.

Kasnije tog dana posjetila sam i Kineski vrt prijateljstva (The Chinese Garden of Friendship).
Kineski vrt prijateljstva je smješten na južnom djelu luke, a ulazak u vrt kao putovanje kroz vrijeme. Vrt kombinira elemente vode, biljaka, kamenja i arhitekture. Ovaj vrt je prava oaza mira i tišine u bučnom i velikom gradu.

Prvi javni zoološki vrt u New South Wales (NSW) službeno je otvoren u Sydneyu 1884. na mjestu poznatom kao Billy Goat Swamp, a njime upravlja Zoological Society of NSW koji je osnovan u ožujku 1879. godine. Do njega se putuje brodom do druge strane obale. Podijeljen na osam regija, Taronga Zoo je dom za preko 2600 životinja na 21 hektara, što ga čini jednim od najvećih.

Auburn Botanic Gardens je mjesto prirodne ljepote gdje se ljudi mogu saznati više o pticama domaćim životinjama Australije. Popularna su atrakcija od 1997. godine.

U rasponu od 60 hektara, biti zaprepašteni senzacionalnim znamenitostima, bojama i mirisima 10 vrtova. Hunter Valley Gardens su vrtovi u dolini vinograda. Odlikuju se svojom iznimnom ljepotom. Vrtovi su povezani s različitim kulturama i to ih čini zanimljivim. (Talijanski, Indijski....)

Bondi Beach je jedna od najpoznatijih plaža u predgrađu Sydneya, i na njoj se okupljaju lijepi i zgodni ljudi smiley (hahhahaha). Ona je plaža koja se za Božić obično prikazuje na televiziji. Plaža se odlikuje valovima koju su pogodni za surfere i dugom poviješću.

Također sam posjetila i Australijski muzej. Odlikuje se po gostujućim izložbama kao što je Yiwara Kuju: The Canning Stock Route o kulturi aboriđžina ili stalnim izložbama o životinjskom svijetu, mineralima i kristalima, itd.

Plave planine su najpoznatije planine u Australiji. Nalaze se u dubokoj zavali i prašumi, te tri stijene nazvane 'tri sestre'. Naime tri sestre su tumačene po starinskim pričama aboridžina. Navodno su tri sestre pobjegle u zavalu i strašna zmija ih je htjela pojesti, a spasio ih je stari čarobnjak koji ih je pretvorio u stijene. Zmija ga je napala i izgubio je štap, a tri sestre su zauvijek ostale stijene.

Sydneyska Opera (eng. Sydney Opera House) je jedna od najpoznatijih građevina u Sydneyu (Australija), ali i svijetu. Zbog toga je 28. lipnja 2007. godine uvrštena na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine u Australiji i Oceaniji. Zgradu opere izgradio je od 1959. do 1973. danski arhitekt Jørn Utzon. Sydneyska Opera nalazi se blizu Sydneyskog lučkog mosta, te zajedno s njim i okolicom daje jednu prekrasnu sliku. Sydneyski most (Harbour bridge) nalazi se s druge strane obale od opere. Most ima čeličnu konstrukciju, a izgrađen je 1932. godine. Ovo su glavne atrakcije koje bi obavezno trebali posjetiti, ako posjećujete Australiju.

Nakon ovog putovanja svakako bih preporučila putovanje u Australiju, koja obituje mnogim prirodnim, te arhitektonskim čudima. Australija spada u jedne od najpoželjnijih zemalja za život zbog visokog standarda i kvalitete života - I to bi bilo sve od mene !

Martina Bubalo. smiley

Fotografije sa Martininog putovanja možete pogledati u Foto-galeriji.