Putopis - Beč
Autor: Ita Vučković, 29. 3. 2012.

Moj putopis - Beč

Kažu da je Beč najljepši za vrijeme adventa u što sam se i sama uvjerila. Iako je 4 dana u Beču premalo za otkrivanje svih čari ovog grada, ipak sam osjetila dašak čarolije koji sadrži u sebi. Iznenadilo me to što u gradu vlada savršen red i besprijekorna čistoća. Ma koliko sam se trudila, nisam naišla na smeće po ulicama.

Tijekom razgledavanja grada najviše su me se dojmile zgrade na kojima je svaki detalj važan, poseban, te skulpture koje se nalaze na svakom kutu i iako ih je mnoštvo svaka od njih je jedinstvena. Tu  je i katedrala sv. Stjepana u čijoj se unutrašnjosti prepliću jarke boje. Zatim dvorac Belvedere okružen prekrasnim parkom i meni najdraži od svih dvorac Schönbrunn. Nažalost, nije nam bilo dopušteno slikati ga iznutra, ali ja se, na svu sreću, u potpunosti sjećam svega što smo vidjeli. Razmatrajući dvorac, osjećala sam se kao da sam i sama dio povijesti. Izvan dvorca se nalaze prekrasni vrtovi, te skulpture, zvane sfinge koje su mi se najviše urezale u mozak. Sfinge je biće s lavljim tijelom i u ovom slučaju s ljudskom glavom. Vrhunac ovoga putovanja za mene je bio poznati bečki Božićni sajam na kojemu se može naći sve što poželite. Od Božićnih ukrasa, igračaka, šećernih poslastica, ljutih kobasica i još mnogo raznih vrsta hrane i pića. Preporučila bih  svima da probaju kuhano vino i punč koji su najbolji za „grijači“  na niskim temperaturama.

Naravno tu je još šetanje osvijetljenim bečkim ulicama i promatranje izloga skupocjenih marki uz slušanje božićnih pjesama u izvedbi uličnih zborova. Sve vezano uz ovo putovanje mi se svidjelo, osim par stvari koje su me razočarale. To je hrana, točnije bečki šnicl, očekivala sam da je puno ukusniji. Zatim Mozartove kockice kojima sa radovala. Mislila sam čim je čokolada, mora biti dobro, sve dok nisam osjetila da sadrži marcipan kojeg ne volim.

Za kraj želim reći nešto o ljudima bez kojih grad i ne bi bio ono što jest. Jako su gostoljubivi i prijateljski raspoloženi,  čak i  u ova krizna vremena nose smiješak na licu. Ne kaže se uzalud ''bečka škola'' ponašanja. Istina je da sve što je lijepo kratko traje, jer ova 4 prelijepa dana brzo su proletjela i došlo je vrijeme za povratak kući. Iako je kući najljepše, ja se nadam da ću opet, uskoro posjetiti Beč.

Antonija Kovačević 8. d

Fotografije sa Antonijinog putovanja pogledajte u Foto-galeriji.