AKCIJA ZELENI KORAK
Autor: Ita Vučković, 10. 4. 2012.

Zeleni korak je akcija prikupljanja starog papira i plastičnih vrećica u sklopu koje DM želi potaknuti osnovne i srednje škole da se samoinicijativno prijave i aktivno sudjeluju u prikupljanju starog papira i PVC vrećica. Predstavnici pet najuspješnijih škola bit će pozvani na dodjelu dm green city nagrada gdje će im biti uručeno priznanje za ostvarena postignuća po pitanju očuvanja okoliša.

Nagrađene škole dobit će i vrijednu donaciju – ugradnju uređaja „Krijesnica“ koji štedi više od 50% električne energije i osigurava prirodno i zdravo svjetlo punog sunčevog spektra. Uređaj se može ugraditi isključivo na fluoroscentne cijevi, a kupnju ovog hrvatskog proizvoda, za pet škola koje skupe najviše starog papira i vrećica u akciji, DM će osigurati od prodaje platnenih torbi u ožujku i travnju. Za otkup papira i plastičnih vrećica po svim školama pobrinut će se UNIJAPAPIR d.d., a novac od prikupljenog papira i vrećica dobit će škole. Na dodjeli dm green city nagrada predstavnicima pet najuspješnijih škola u akciji, PBZ Card će uručiti vaučere American Expressa za jednodnevni izlet u Hrvatskoj u organizaciji putničke agencije PBZ Carda. Partneri ove vrijedne akcije: Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, Ministarstvo obrazovanja, znanosti i sporta, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Hrvatska gospodarska komora, dm i PBZ Card. Kako bi sustav nagrađivanja bio pravedan te kako uspjeh pojedinog razreda ne bi ovisio o broju učenika već isključivo o njihovom angažmanu, jedinica količine sakupljenog materijala izračunat će se na način da će se količina sakupljenog materijala po razredu podijeliti sa brojem učenika istog razreda.
Svaka škola koja sudjeluje u akciji Zeleni korak bit će nagrađena od strane Unijapapira sa iznosom koji će biti ekvivalentan otkupnoj cijeni po jedinici težine (250 kn / toni), a novac će Unijapapir doznačiti školama u roku od 30 dana od dana objave rezultata akcije.

NAGRADE
Na dodjeli dm green city nagrada ravnatelju i predstavnicima pet škola najuspješnijih u akciji bit će uručena nagrada i skulptura akademskog umjetnika Ive Gašparića, kao priznanje i nagrada za njihov rad. Također dm će sav prihod od platnenih torbi prodanih u ožujku i travnju investirati u kupnju i ugradnju izvornog hrvatskog proizvoda – uređaja ˝Krijesnica˝ i donirati ga u pet škola najuspješnijih u akciji kako bi učenici tijekom boravka u školi imali osvjetljenje najsličnije sunčevom svjetlu koje je potpuno zdravo za oči. Uređaj „Krijesnica“ štedi više od 50% električne energije i osigurava prirodno i zdravo svjetlo punog sunčevog spektra, a ugrađuje se isključivo u fluoroscentnim cijevima. Na dodjeli dm green city nagrada predstavnicima pet najuspješnijih škola u akciji, PBZ Card će uručiti vaučere American Expressa za jednodnevni izlet u Hrvatskoj u organizaciji putničke agencije PBZ Carda. Na dodjeli nagrada bit će prisutni brojni predstavnici državnih institucija, ministarstava, kompanija i medija koji će javno objaviti pobjednike same akcije.

Naša škola se priključila ovoj akciji te molimo sve učenike da se odazovu u što većem broju. Skupljanje starog papira i plastičnih vrećica traje do 25.04.2012. godine.